نقشه ساختمان و اصول طراحی آن چگونه هستند؟

چگونه یک نقشه ساختمان استاندارد طراحی کنیم؟

نقشه ساختمان علت اصلی تمایز دو خانه با متراژ ثابت و تفاوت در جایگزینی نقاط مختلف خانه می باشد. بسیاری به گوش شما رسیده باشد که میگویند فلان خانه خوش نقش است این برداشت نتیجه جانمایی صحیح توسط طراح بوده است و باید قبل از شروع به طراحی کاملا شرایط خارجی و داخلی خانه را در نظر بگیریم.

یک نقشه ساختمان که به خوبی طراحی شده باید دارای موارد زیر باشد:

1 – ورودی

ورودی یا کفش کن که شامل آینه دیواری به همراه جاکفشی می باشد باید به گونه ایی طراحی شده باشد که اگر مهمان یا غریبه وارد شود به حریم شخصی اعضای خانواده لطمه وارد نشود. اگر متراژ اجازه بدهد بهتراست دستشویی مهمان را نیز در این بخش تعبیه کنیم.
چگونه یک نقشه خانه استاندارد طراحی کنیم؟ | مرجع تخصصی مسکن کیان

2 – اتاق نشیمن

حالتی نیمه خصوصی دارد بهتر است به گونه ایی جانمایی شود که اگر برایتان مهمان آمد باز هم اعضای خانواده بتوانند بدون برخورد با مهمان در آن جا به ادامه کارهایشان بپردازند و حداقل مبلمان موردنیاز یک کاناپه به همراه تلویزیون است. در واقع محیطی است که بیشتر وقت اعضای خانواده در آنجا سپری می شود و معمولا بین 20 تا 30 مترمربع است و باید دور از پذیرایی و نزدیک آشپزخانه باشد .

3 – آشپزخانه

یکی از اصلی ترین و پر رفت و آمد ترین مکان ها آشپزخانه می باشد و به همین دلیل طراحی آن با دقت بالایی انجام می گیرد. آیا تا به حال مثلث کار آشپزخانه به گوش شما رسیده است یا خیر؟ منظور از مثلث کار نحوه قرارگیری سینک، اجاق گاز و یخچال می باشد که اگر در یک راستا قرار بگیرند بسیار خسته کننده و کارایی آن ها کمتر می شود و باید به شکل سه راس مثلث قرار گیرند.

4 – اتاق پذیرایی

محیطی غیر خصوصی که برای پذیرایی از مهمان تعبیه می شود و متراژآن باید در حدی در نظر گرفته شود که یک دست مبلمان در آن بتوان چید .در بسیاری از منازل فضای اتاق پذیرایی و ناهار خوری تلفیقی می باشد بهتر است با ورودی و آشپزخانه ارتباط مستقیم داشته باشد و کاملا از فضاهای خصوصی و خواب جدا تعبیه گردد.
چگونه یک نقشه خانه استاندارد طراحی کنیم؟ | مرجع تخصصی مسکن کیان

5 – اتاق های خواب

آرام ترین بخش خانه را به اتاق های خواب اختصاص دهید. اتاق های خواب شامل اتاق والدین و فرزندان می باشد که متراژ اتاق والدین 20 متر و اتاق فرزندان بین 12 تا 15 متر متغیر است و در اتاق خواب والدین تنها یک تخت دو نفره کافی است اما در اتاق خواب فرزندان علاوه بر تخت میز تحریر هم تعبیه می شود .
به طور کلی وقتی به اصول و روابط بین فضاها توجه شود نقشه استاندارد تولید می شود.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

معاملات ملکی خود را در منطقه اندیشه تهران به ما بسپارید

 

خرید آپارتمان در اندیشه

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *