مجله تخصصی مسکن کیان

اصول طراحی نما ساختمان چیست چیست و چه نکاتی دارد | مرجع تخصصی مسکن کیان

اصول طراحی نمای ساختمان چیست ؟

اصول طراحی نمای ساختمان چیست ؟

طراحی نما ساختمان بسیار مهم است زیرا در زمان وارد شدن به ساختمان اولین چیزی که چشم آدمی را به خود جلب می کند نمای ساختمان است و نمای ساختمان تاثیر بسزایی در تلقی و برداشت اشخاص از کیفیت و نوع ساخت پروژه شما دارد.

در دنیای مدرن امروز طراحی نمای خاص و منحصر به فرد یکی از اولویت های بسیاری از کارفرمایان است و بسیاری از ما فکر می کنیم لزوم داشتن یک نمای صرفا زیبا کافیست اما لازم است در کنار یک طراحی زیبا به فاکتورهای مهم دیگر نیز توجه داشته باشیم. در ادامه به معرفی پنج عدد از مهم ترین نکات این موضوع میپردازیم.
  • طراحی بر اساس سطح مالی کارفرما

یکی از مهمترین موضوعاتی که با سروکار داریم سطح مالی کارفرما و توان مالی او برای راه اندازی این پروژه است که یک مهندس معمار قبل از طراحی می بایست به آن توجه کند. مثلا فرض کنید شما زیبا ترین و اصولی ترین نمای ساختمان را بدون در نظر گرفتن بودجه کارفرما برای اجرا طراحی کرده اید، آیا پروژه شما با توان مالی کارفرما رنگ و بوی اجرایی می گیرد؟! قطعا پاسخ به این سوال منفی است .
اصول طراحی نمای ساختمان چیست چیست و چه نکاتی دارد | مرجع تخصصی مسکن کیان
  • طراحی نما با توجه به بافت منطقه

یکی از زشتی هایی که در معماری بسیاری از شهر های ایران شاهد هستیم بحث عدم توجه به بافت منطقه در طراحی نمای ساختمان ها میباشد. در بسیاری از موارد شاهد همسایگی یک ساختمان آجری یا کلنگی در کنار یک ساختمان سنگی و… هستیم که هیچ گونه همگونی و وجه تشابهی با یکدیگر ندارند. یکی از شهرهای موفق در زمینه توجه به بافت منطقه در ایران شهر کاشان است که از آجرِ نما بیشتر در طراحی نمای ساختمان استفاده می کنند.
  • نورپردازی مناسب در شب

طراحی نورپردازی مناسب در شب برای ساختمان های تجاری و خدماتی به مراتب از اهمیت بالاتری به نسبت نمای ساختمان های مسکونی برخوردار است. به عنوان مثال در طراحی نمای هتل بحث توجه به نورپردازی از اهمیت بالاتری به نسبت یک آپارتمان مسکونی دارد، چرا که بحث ارائه خدمات در تمام ساعت برای یک هتل وجود دارد و یکی از نکات مهم در نورپردازی عدم استفاده از نورپردازی های غیر متعارف است. باید توجه داشته باشیم که طراحی نوپردازی نباید موجب خیرگی چشم و حواس پرتی عابرین شود .
  • طراحی نما با توجه به کاربری ساختماناصول طراحی نمای ساختمان چیست چیست و چه نکاتی دارد | مرجع تخصصی مسکن کیان

قبل از طراحی نمای ساختمان حتما از کاربری ساختمان اطلاع پیدا کنید چون بسیار مهم است که ساختمان تجاری ، اداری و یا مسکونی است. اگر کاربری مسکونی دارد ریز فضاهای مختلف در چه چیدمانی طراحی شده اند یا به طور کلی نمای ساختمان به نحوی طراحی شود که با یک نگاه کاربری آن ساختمان حدس زده شود. هنگامی که کاربری را در طراحی در نظر بگیرید قطعا استفاده از متریال نیز دست خوش تغییر پیدا می کند .
  • مصالح با کیفیت و پایدار

نمای یک ساختمان پوسته بصری یک ساختمان است و ماندگاری و طول عمر آن بسیار مهم است. بسیاری از ساختمان ها را دیده ایم که اسکلت قابل قبول و خوبی داشته اند اما در اجرای نما از مصالح درجه 3 و پایین تر، فقط به خاطر کم کردن هزینه استفاده کرده اند. این ساختمان ها در آینده در بحث فروش نیز دچار مشکلات عدیده ای میشوند. چراکه بسیاری از خریداران کیفیت یک ساختمان را بر اساس پوسته آن ساختمان می سنجند و عدم استفاده از مصالح مرغوب در نما را نشانه بی کیفیتی کل ساختمان می دانند. پیشنهاد ما استفاده از مصالح با کیفیت در طراحی نمای ساختمان و اجرای صحیح آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *