چگونه به یک مشاور املاک اعتماد کنیم؟

چگونه به یک مشاور املاک اعتماد کنیم؟

اکثر افراد تصور ساده‌ای از شغل مشاور املاک دارند و فکر می‌کنند که هر کسی می‌تواند حداقل با اجاره‌ی یک دفتر کوچک، به عنوان مشاور مسکن فعالیت کند و با انعقاد قراردادهای میلیونی و میلیاردی در چند دقیقه سود کلانی به جیب بزند! اما این فقط یک روی سکه است؛ این تصور البته نادرست است و این طرز فکر در افراد معمولاً به دلیل عدم آگاهی از وظایف املاکی به وجود می‌آید.

کار مشاور املاک چیست؟

گاهی اوقات ممکن است که افراد در تصمیم گیری برای کاری که قصد انجام آن را دارند با مشکلی روبرو شوند که آن ها را در این تصمیم گیری سست کند. در این شرایط آن ها میتوانند به شخصی به نام مشاور مراجعه کنند و از او بخواهند که آن ها را در تصمیم گیری یاری دهد.
البته وظایف مشاور املاک تنها به دادن مشاوره و راهنمایی محدود نمی‌شود؛ بلکه علاوه بر این کار باید زمینه‌های انجام یک معامله را به بهترین وجه ممکن به وجود آورد. از آن جا که معاملات ملکی با قوانین حقوقی ارتباط دارند یک مشاور املاک علاوه بر وظایف مشاوره باید به قوانین حقوقی مسلط باشد و بتواند آن‌ها را در معاملات مختلف به کار گیرد.
چگونه به یک مشاور املاک اعتماد کنیم | مرجع تخصصی مسکن کیان

وظایف حقوقی مشاور املاک چه هستند؟

مشاور املاک تنها یک دفتر برای نشستن، صحبت کردن و چای خوردن و بستن قرارداد نیست؛ بلکه شخص املاکی در واقع ضامن صحت حقوقی قراردادها محسوب می‌شود و در صورت بروز هرگونه مشکل در معاملات باید به قانون پاسخگو باشد که این خود یکی از دلایلی است که طبق آن ما میتوانیم در انجام معاملات ملکی به مشاوران املاک اطمینان کنیم.
یکی از مهم‌ترین وظایف مشاور مسکن در هنگام عقد قراردادها توجه به هویت طرفین معامله است. هیچ مشاور املاکی نباید بین طرفین معامله تفاوت قائل شود و یا کار معاملات را صرفاً بر اساس رفاقت و صمیمیت و بدون انجام زمینه‌های قانونی جلو ببرد. مشاور املاک باید طبق شرایط کاری خود برای اعتبار سنجی هویت دو طرف معامله اقداماتی را انجام دهد.

چگونه از اعتبار املاکی مطمئن شویم؟

چگونه به یک مشاور املاک اعتماد کنیم | مرجع تخصصی مسکن کیان

از آنجایی که مشاور املاک نقش واسطه را بین طرفین یک معامله بر عهده دارد، مورد اعتماد دو طرف قرار می‌گیرد و طرفین مدارک مهم خود مانند سند ملک، کلید مسکن، وجه نقد، چک و سایر مدارک مهم را نزد او قرار می‌دهند. بنابراین برخی از افراد ممکن است در پوشش یک مشاور مسکن اقدام به سوء استفاده و کلاهبرداری از افراد کنند؛ اینگونه افراد معمولاً دفاتری را برای مدتی کوتاه اجاره می‌کنند و از طریق بستن قراردادهای دروغین و دریافت وجوه و مدارک افراد به دنبال کردن اهداف پلید خود می‌پردازند. بهتر است قبل از انجام قرارداد در یک املاکی از سابقه‌ی کار آن دفتر در محلی که قرار دارد پرس و جو کرده و نسبت به آن اطمینان لازم را کسب کنید.

چگونه مشاورین املاک مجاز را بشناسیم؟

تا حد امکان از نوشتن قرارداد در دفاتر مشاوره املاک که مدت زیادی از آغاز کار آن‌ها نمی‌گذرد، خودداری کنید. اینگونه مشاوران املاک حتی اگر کلاهبردار نباشند، به هرحال از تجربه‌ی کافی برخوردار نیستند و ممکن است قراردادها را به گونه‌ای انجام دهند که بعداً مشکلاتی را به همراه داشته باشد.
همچنین باید از جواز کسب معتبر درباره‌ی مشاور املاک مطمئن شوید و در طول معامله نیز برای هر سند یا وجهی که به عنوان امانت نزد وی قرار می‌دهید، رسید کتبی دریافت کنید. املاکی‌ها باید تمام معاملات مسکن را در سامانه‌ی سراسری مسکن ثبت کرده و در ازای ان کد رهگیری دریافت کنند.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

معاملات ملکی خود را در منطقه اندیشه تهران به ما بسپارید

 

خرید آپارتمان در اندیشه

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *